+90 (252) 212 03 23

Üniversite


student-interns1

Yurtdışında Üniversite

Genel

Her okulun ve programın başvuru ve kabul şartları farklıdır. Genelde okullara kabul için iki ana şart geçerlidir. Bunlardan en önemlisi öğrencinin lise notlarıdır. Öğrencinin genel ortalaması dışında, almak istediği eğitim doğrultusunda bazı dersleri almış ve başarılı olarak tamamlamış olması gerekmektedir. Örneğin; İşletme eğitimi almak isteyen bir öğrencinin lise 2. ve 3. sınıflarda matematik dersi almış olması gerekmektedir.

Ortalama şartına ek olarak tüm uluslararası öğrencilerin minimum 500 TOEFL ya da 6.0 IELTS almış olması gerekmektedir. Belirtilen puanlar aranan minimum şarttır. Bazı okullar bu puanla öğrenci kabul ederken, bazıları öğrenciden 520-580 TOEFL ya da 6,0 veya 7,0 IELTS isteyebilir.

Lise not durumu iyi fakat İngilizce seviyesi bu sınavları almaya yeterli olmayan öğrenciler, şartlı kabul sistemi ile kabul sağlayan üniversitelerde önce hazırlık okuyabilirler. Alınacak bu dil eğitimin süresi öğrencinin İngilizce seviyesine göre değişiklik gösterir. Öğrenci bu dil eğitimini özel bir dil okulunda da alabilir.

Yurt dışındaki okullar sömestre ya da quarter sisteminde eğitim verirler. Buna bağlı olarak öğrencilerin sadece eylül dönemi, sonbahar, kış, ilkbahar ya da yaz dönemi gibi dört farklı dönemde başvuru hakkı bulunur. Öğrenciler bu giriş tarihleri için belirtilen son başvuru sürelerine kadar başvurularını tamamlamış olmalıdır. Yurt dışında eğitim alan öğrencilerin mezuniyetlerini takip eden bir yıl süresince o ülkede çalışma hakkı bulunmaktadır. Bu hak öğrenciye almış olduğu eğitim doğrultusunda iş tecrübesi kazanması açısından büyük bir imkân sağlar.

Üniversite 1. ve 2. Sınıf Öğrencileri

Üniversite 1. ya da 2. sınıfta okuyan bir öğrenci, sene ya da dönem kaybetmeden, yani şimdiye kadar almış olduğu tüm kredileri saydırarak, yurt dışında bir başka üniversiteye transfer olması mümkün. Fakat kredi transferi sırasında öğrenci ancak iyi not almış olduğu dersleri saydırılabiliyor. Her üniversitenin kredileri saymak için belirlediği minimum bir not olmakla beraber, çoğu üniversite öğrencinin daha önce almış olduğu derslerden 100 üzerinden 70’in üzerinde not alarak geçtiği derslerin kredilerini saymaktadır. Transfer olunacak okulun programının da önceki okulla paralel olması lazım. Ayrıca transfer olunacak okulun bölüm derslerine doğrudan başlamak için okulun istediği minimum TOEFL skorunun da alınması gerekir.

Başvuru Belgeleri

  • En son alınan diploma
  • Noterden onaylı basarı durumunuzu ve not ortalamanızı gösterir belge
  • 2 veya 3 adet akademik referans mektubu
  • Akademik amacınızı belirten okula hitaben mektup
  • Vesikalık resim
  • Resmi dil sınavı puan belgesi (TOEFL, IELTS, TOEIC, Sprach Diploma)
  • Lisans için üniversite yerleştirme sınav sonucu (ABD – SAT)
  • Yüksek lisans için yerleştirme sınav sonucu (ABD – GRE, GMAT)
  • Finansal yeterlik belgeleri (Yıllık masrafların yaklaşık bir buçuk katı gelir gösterebilmeli)

NOT:  Tüm programlara başlayabilmeniz için gereken dil yeterliğinizi belgelemeniz gerekecektir. Eğer ki düzey olarak yeterli değilseniz gereken hazırlığı yapmak üzere isterseniz DELTA tarafından Üniversite’ye Hazırlık Yılı veya TOEFL, IELTS, Cambridge, SAT, GRE veya GMAT sınavlarına hazırlayan kurslardan birine katılmanız için gereken düzenlemeler yapılacaktır.

MBA (Master of Business Administration)

MBA yüksek lisans alanları içinde her türden yüksek öğrenim gören herkesin yapabileceği bir yüksek lisans derecesi olması ile en yaygın master alanı olmaya devam ediyor. Bu talebe paralel olarak hemen hemen her üniversitenin bir MBA programı bulunuyor.

Her yıl MBA programına dünyanın dört bir yanından farklı millet, kültür ve yaştan on binlerce insan ilgi göstermektedir. MBA iş deneyimine sahip ve profesyonel yönetici olmak isteyen kişilere hitap eden bir yüksek lisans eğitimidir. Devlet ya da özel sektörde çalışıyor olmanız, üç yada otuz yıllık deneyime sahip olmanız, farklı üniversitelerden mezun olmanız farkı gözetilmeksizin her koşulda sizin istek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda size uygun bir MBA programı bulmak mümkündür.

MBA programı bütün ana konularıyla işletme eğitimi vererek yeteneklerinizi geliştirmekte, dünyaya ve iş hayatına bakış açınızı genişletmektedir.

Avrupa ve Amerika’da MBA eğitimi alanların ortalama yaşı tam zamanlı programlarda 27, yarı zamanlı ve uzaktan öğrenim programlarında 34’tür. Bir çok MBA öğrencisi yöneticilik kariyerlerinde basamakları ilerlemeye başlamış ve beş ile on yıl arasında iş deneyimine sahip kişilerdir. Programı sadece mühendis ya da bilim alanında eğitim almış kişiler değil, yöneticilik hedefini seçen farklı eğitimlerden gelmiş kişiler de takip etmektedir.

Öğrencilerin MBA programını seçme nedenleri, hedefledikleri yöneticilik pozisyonları için gerekli uygun niteliklere ulaşmak, işletme ve ticaret bilgilerini geliştirmek, yöneticilik yeteneklerine kavuşmaktır.

İyi okullara yerleşebilme yarışı oldukça çekişmelidir. Kişisel istek ve motivasyonunuzla birlikte iş deneyiminizin uzunluk ve kalitesi iyi bir okula yerleşmek için çok önemlidir.


Online Early CollegeAmerika'da SINAVSIZ Üniversiteye ne dersiniz?

Online Amerikan lisesi diploması alarak, Amerikan Üniversitelerinde sınavsız ve burslu okumak ister misiniz?

Siz de Türkiye'de ilk olarak uygulamaya başlanan Online Early College programımıza katılın, 1 Program ile 2 Diploma alın. SINAVSIZ olarak Amerikan üniversitelerinden kabul alabileceğiniz bu program sayesinde zaman, para ve emek tassarrufu yapabilir, hayatınıza yepyeni bir pencere açabilirsiniz.

Detaylı bilgi için: +905468001048

Open chat
1
Merhaba,
size nasil yardimci olabiliriz?