+90 (252) 212 03 23

Amerika Community College


AMERİKA 2 YILLIK ÜNİVERSİTELER (COMMUNITY COLLEGE)

Genel olarak Community College

Amerika’da, üniversite düzeyinde 2 yıllık ön lisans eğitimini veren okullara Community College adı verilir. Bu kurumlar, üniversite eğitiminin ilk 2 yıllık kısmını verirler ve öğrenciler Associate of Arts (A.A.) veya Associate of Science (A.S.) diploması alabilirler. 2 yıllık Community College diplomaları, üniversitede lisans derecesine devam etmek için 2.000 den fazla üniversite veya yüksek okula transfer edilebilir. Öğrenciler ilk önce her hangi bir yerde Community College programına giderek okul harçlarında $15.000 -$37.000 arası tasarruf edebilirler.

Yüksek öğrenime Community College’larda başlayan birçok sanatçı, astronot, yönetici, doktor, siyasi lider, bilim adamı, spor gibi mesleklerde başarılı oldular. 2 yıllık üniversite mezunlarından bazıları: Calvin Klein (moda tasarımcısı), Dennis Rodman (emekli NBA oyuncusu), George Lucas (prodüktör/ “Star Wars” filmlerinin yönetmeni), Jerry Seinfeld (komedyen) ve Walt Disney (Disney’in kurucusu, Disney World ve Disneyland).

Üniversite’ye Geçişte Köprü olarak Community College

ABD’de lisans öğrencilerinin yaklaşık % 50’si yüksek eğitimlerine Community College’larda başlamaktadırlar. Community College’lar eğitim olanakları açısından son derece zengin bir tarihe sahip olan iki yıllık üniversitelerdir. Community College’lar, Amerikan yüksek öğretim sisteminin önemli bir halkasını oluşturmaktadır. Bugün Amerika’da, 10 milyondan fazla öğrenci, bütün üniversite öğrencilerinin % 40’ı, Community College’lara devam etmektedir. Yaklaşık yüz yıldır Amerika‘da hizmet veren 2 yıllık üniversitelerin sayısı bugün 1,100’ün üstündedir. “Fırsatlara açılan kapı” olarak tanımlanan bu okulların kurulma amacı arzu eden herkese kaliteli ve eşit bir eğitim imkânı sunmaktır.

Community College’lar hayata atılmak için mükemmel bir başlangıç sağlar. Buradan sadece iki yıllık bir derece alıp çalışma hayatına atılabilir, dört yıllık bir okula transfer olabilir ya da iş hayatınızda kendinizi yenilemenize yardımcı olacak dersler alabilirsiniz.

Community College’lar çoğunun bulunduğu eyaletteki dört yıllık kolej/üniversiteler ile akademik anlaşmaları vardır. Bu da Community College’larda alınan derslerin kolaylıkla transfer olması anlamına gelir. Birçok Amerikalı ve yabancı öğrenci Community College’larda ekonomik okul ücretlerini de göz önünde bulundurarak üniversitenin ilk iki yılını burada bitirmeyi tercih etmektedir.

Community College’lar aynı zamanda komşu üniversiteler olarak da adlandırılır. Sermayelerini bağlı bulundukları şehir ve eyaletten alınan vergiler ile yürütürler. Amerikalılar için son derece ekonomik olmasının nedeni de budur. Yabancı öğrenciler vergi vermediklerinden dolayı, Amerikalı öğrencilere nazaran daha yüksek ücret öderler. Ancak yine de dört yıllık üniversitelerin okul ücretleri ile kıyaslandığında çok daha ucuzdur.

Bugün, Amerika’daki dört yıllık kolej/üniversitelerde okuyan öğrencilerin yarısından fazlası Community College’larda ders almıştır. Community College’larda dersler dışında, spor programları, kültürel etkinlikler, Amerikalı ve yabancı öğrenci kulüp ve aktiviteleri sunarak yeni arkadaşlar edinmenize, Amerikan kültürü ve dili hakkında kısa zamanda bilgi sahibi olmanıza yardımcı olurlar.

Community College Statüsü

Community College’lar, özel veya devlet okulları olarak ikiye ayrılır. Aralarında çok büyük faklılık olmamakla birlikle devlet okulları daha çok tercih edilenler arasındadır. Amerika’da istediğiniz herhangi bir yerde Community College bulabilirsiniz, ancak sadece %80 ‘i yabancı öğrenci kabul etmektedir. Seçiminizi yaparken dört yıllık üniversiteleri araştırdığınız gibi bir araştırma yapmanız gerekir. Okulun bulunduğu yerin iyi bir bölgede, güvenilir olması ve Amerikan yüksek öğretim standartlarına uygunluğu da araştırılmalıdır.

Community College’lar kendi bölge halkına hizmet etmeyi amaç edindiğinden yurt dışında fazla bilinen okullar değillerdir. Ancak, bugün üniversiteler gibi yurt dışında reklam yapıp öğrenci kabul eden Community College sayısı da gittikçe artmaktadır. Community College’lar seçimi yapmadan önce 2 yıllık üniversiteler ile dört yıllık üniversiteler arasındaki faklılıklar ve benzerlikler çok iyi araştırılmalıdır.

Community College’lar, kendi içinde de farklılık gösterir. Bazıları birkaç kampüsten oluşan geniş bir alanda, şehirde konumlanmış iken; kırsal bir alanda daha küçük öğrenci kitlelerine hizmet verenleri de mevcuttur. Bu farklılıklar haricinde hepsi ortak bir eğitim ve öğretim misyonuna, ulaşılabilirlik ve kalite prensiplerine ve yüksek akademik standartlara sahiptirler.

Amerikan öğrenciler tarafından son derece gözde olan Community College’lar son yıllarda diğer ülkelerden gelen öğrenciler tarafından da keşfedildi. Sayıları giderek artan uluslararası öğrenciler, yüksek eğitimlerine Community College’lar ile başlamayı tercih ediyorlar. Başvurular, son 5 yılda % 32 oranında bir artış gösterdi. Şu an 200.000’den fazla uluslararası öğrenci Amerika’daki eğitimlerini bu okullarda sürdürmektedir.

Community College Avantajları;

ABD’de 2.000 den fazla prestijli üniversite veya yüksek okula transfer

Community College’ların 4 yıllık üniversiteler veya yüksek okullarla transfer anlaşmaları vardır. Bu anlaşmalar öğrencilerin sorunsuz transfer yapmalarına olanak sağlar. Bütün ders gereksinimleri tamamlandığında devlet üniversiteleri 3. sınıf öğrencilerine genellikle garanti verir.

Para Tasarrufu

Community College’a kayıt yaptırarak üniversite eğitiminin ilk 2 yılı için harç bedelini %50 daha az ödeyebilirsiniz. Community College dersleri Amerika Birleşik Devletleri’nde 2.000 üzerindeki üniversiteye ve yüksek okula lisans diploması için transfer edilebilir. Öğrenciler ilk önce 2 yıllık üniversiteye giderek $15,000 – $37,000 tasarruf edebilirler.

Devlet üniversiteleri lisans diploması ve yüksek lisans diplomasının yanında bazı doktora diplomaları da vermektedirler. Bu kurumlar, Amerika genel eğitim sistemini bir parçası olup, bulundukları eyaletlerden maddi destek almaktadırlar. Harç bedelleri genellikle özel üniversitelerden daha düşüktür.

Özel üniversiteler lisans ve lisansüstü eğitimlerini yüksek lisans ve doktora da dikkate değer özenle yaparlar. Maddi kaynak eyaletten değil harçlardan, yatırımlardan ve bağışlardan gelmektedir. Özel üniversitelerde harç tutarları devlet üniversitelerine göre yüksektir ama ABD vatandaşları ile uluslararası öğrenciler için aynı tutardadırlar.

4 Yıllık Yüksek okullar, ağırlıklı olarak özeldir (eyalet desteği olmaksızın) ve temel bilimler eğitimi odağı ile öğrencilere lisans diploması elde etme fırsatı sunar. Harç bedelleri ABD vatandaşları ve uluslararası öğrenciler için aynıdır.

Esnek Test Gereksinimleri

Community College’lar daha düşük TOEFL ve IELTS puanı kabul edebilir. Bazı öğrenciler, üniversitelerin istediğin İngilizce yeterlilik şartlarından dolayı bu planlarından vazgeçmektedirler. Ancak bu okulların sunduğu geçiş ortamı çok cazip olmaktadır.

Seçebileceğiniz Yüzlerce Program
Bölgesel akredite edilmiş Community College’lar size geniş program seçeneği sunar. Örneğin; Muhasebe, işletme yönetimi, bilgisayarlı grafikerlik ve tasarım, okul öncesi eğitim, mühendislik, çevre koruma, otel ve restoran yönetimi, mültimedya, psikoloji.

Mükemmel Eğitim

Yardımsever öğretmenler ve Uluslararası Öğrenci Hizmetleri, eğitim hedeflerinizi başardığınızdan ve tamamladığınızdan emin olmak için size akademik danışmanlık, kariyer planlama, danışmanlık, çalışma becerileri, ek ders hizmetleri sunar.

2 Yıla Kadar Seçmeli Uygulamalı Eğitim/ Staj (Optional Practical Training- OPT)

Ön lisans derecenizi tamamladığınızda 1 yıllık pratik deneyim hakkına sahip olursunuz ve lisans diplomanızı aldığınızda 1 yıl daha hakkınız olur. 2 yıllık OPT öz geçmişinize katkı sağlar ve iş ararken avantaj sağlar.

Global Eğitim

İş dünyasında uluslararası meslektaşlarla daha etkin ve yetkin iletişim becerileri gerektiren global ekonomide global bir eğitim gittikçe önemi artan yetenekler verir. Öğrenciler ve iş adamları kültür ve iş metotlarındaki farklılıkları anladıklarında daha başarılı olabilirler.

Kültürel Hayat Tecrübesi

Community College’lar çok çeşitli kültürel, rekreasyonel ve sosyal aktivitelerle uluslararası öğrencilerin hayatlarını zenginleştirir; sanat fuarları, konserler, eğitim forumları, çok kültürlü fırsatlar, spor aktiviteleri ve tiyatro.

Community College Programından Üniversiteye Geçiş

“2+2” uygulamasında öğrenciler, 2 yıllık eğitimlerini bir Community College’ta tamamlar ve sonra lisans diploması elde etmek için 4 yıllık bir College’a yada üniversiteye geçerler. 2+2 programının 4 yıllık bir üniversite programına katılmaktan farklı olduğunun anlaşılması önemlidir. Transferin, geçişin ve programın kolay bir şekilde yapılması için iyi bir plan zorunludur. Aşağıda 2+2 programa hazırlanırken göz önünde bulundurulacak hususlar bulunmaktadır:
• Hızlı ve verimli bir şekilde akademik süreci ilerletmek ve mezun olmak için amaçların önceden belirlenmesi ve kararların erken verilmesi önemlidir.
• İlk 15 kredi alındıktan sonra transfer isteği deklare edilmelidir.
• 2 yıllık üniversitelerde sürecin ortasına gelindiğinde alan ve transfer yapılabilecek üniversiteler belirlenmelidir.
• Transfer yapılacak üniversiteler maliyet, konum, büyüklük, hizmetler ve akademik kriterlere göre belirlenmelidir.
• Seçilen enstitüye transfer sürecinde alınması gereken dersler için 4 yıllık transfer rehberi yardımcı olur.
• Öğrenciler potansiyel enstitülerin akademik takvimleri ve son başvuru tarihleri ile ilgili dikkatli olmalıdırlar.
• Öğrenciler başvurularını dikkatli ve hızlı bir şekilde yapmalıdırlar.
• Kabul alındıktan sonra, ev ve burs olanakları araştırılmalıdır.
• Öğrencilerin yeni enstitüleri ile kaynaşması için yeni öğrencilere yönelik yapılan oryantasyonlara katılınmalıdır.
• Okula varıldığında, öğrenciler enstitüdeki akademik danışman ile tanışmalıdırlar.

Uluslararası Öğrenciler İçin Tavsiyeler

Aşağıda dikkate alınması gereken bazı hususlar bulunmaktadır:
• Odağı koruyun, Hedefle ile ilgili umudunu kaybetmek akademik süreci aksatabilir.
• Araştırma yapın, transfer olacağınız enstitüyü bütün boyutlarıyla göz önünde bulundurduğunuza emin olun,
• Bölgesel olarak akredite edilmiş bir meslek yüksek okulunda başladığınıza ve yine bölgesel olarak akredite edilmiş bir üniversiteye transfer olacağınızı bilin,
• Son başvuru tarihlerinde dikkatli olun; 2 yıllık üniversitedeki veya 4 yıllık üniversitedeki bir son başvuru tarihinin kaçırılması transfer sürecini aksatabilir, uzatabilir.
• Ortalığa karışın ve arkadaş edinin, bu yeni bir enstitüye geçişin en kolay ve en stressiz yollarından birisidir.
• Akademik açıdan başarılı olun, transfer hedefi en öncelikli konu olmalıdır. Ortalama koşulu karşılamak için çok çalışın.
• Transfer sürecinde yardım amacı ile sağlanan materyallerden ve akademik danışmanlardan faydalanın,
• Nereye transfer olacağınıza karar vermeden önce üniversitenin sunduğu ev seçeneklerinden ve burs fırsatlarının farkında olun;

BAŞVURU VE BİLGİ İÇİN; 


Online Early CollegeAmerika'da SINAVSIZ Üniversiteye ne dersiniz?

Online Amerikan lisesi diploması alarak, Amerikan Üniversitelerinde sınavsız ve burslu okumak ister misiniz?

Siz de Türkiye'de ilk olarak uygulamaya başlanan Online Early College programımıza katılın, 1 Program ile 2 Diploma alın. SINAVSIZ olarak Amerikan üniversitelerinden kabul alabileceğiniz bu program sayesinde zaman, para ve emek tassarrufu yapabilir, hayatınıza yepyeni bir pencere açabilirsiniz.

Detaylı bilgi için: +905468001048

Open chat
1
Merhaba,
size nasil yardimci olabiliriz?